Καλοκαιρινή Εκστρατεία 2024: “Από τη Γη ως τον ουρανό: μαθαίνω, σκέφτομαι, ζω…” | 03/09/2024 | Ένας κόσμος στα πόδια μου (Ηλικίες: 7+)
Έχεις ποτέ αναρωτηθεί για το πλήθος των ζωντανών οργανισμών που υπάρχουν κάτω από τα πόδια μας; Ποια πλασματάκια μπορεί να ζουν και να αναπτύσσονται μέσα στο μαλακό χώμα; Πάμε να τα παρατηρήσουμε, να θαυμάσουμε τον μικρό τους κόσμο και να ανακαλύψουμε την αξία της ζωής, όσο μικρή και αν μας φαίνεται. | 11:00 | 12:30 | Μαρία Δρακάκη, επιμελήτρια Μουσείου σχολικής ζωής-παιδαγωγός-εκπαιδεύτρια ενηλίκων | Περισσότερα | Καλοκαιρινή Εκστρατεία 2024: “Από τη Γη ως τον ουρανό: μαθαίνω, σκέφτομαι, ζω…” | 05/09/2024 | Συννεφο-ιστορίες (Ηλικίες: 8+)
Πότε ήταν η τελευταία φορά που κοίταξες ψηλά στον ουρανό; Μήπως έτυχε να δεις κάποιο ψάρι να κολυμπάει ή έναν κροκόδειλο να κάνει ηλιοθεραπεια; Φέτος το καλοκαίρι, εξερευνούμε τον κόσμο των σύννεφων, δημιουργούμε τους δικούς μας συννεφο-ήρωες και φτιάχνουμε συννεφένιες ιστορίες που απλώνονται σαν λευκό πέπλο πάνω από τον ουρανό της βιβλιοθήκης. | 11:00 | 12:30 | Κυριάκος Βασιλομανωλάκης, εκπαιδευτικός-συγγραφέας | Περισσότερα | Καλοκαιρινή Εκστρατεία 2024: “Από τη Γη ως τον ουρανό: μαθαίνω, σκέφτομαι, ζω…” | 06/09/2024 | Γιορτή Λήξης (Ηλικίες: 5+)
Όλοι οι φίλοι της βιβλιοθήκης, μικροί και μεγάλοι, γιορτάζουν το τέλος της Καλοκαιρινής Εκστρατείας μέσα από τις δηµιουργίες των παιδιών και αποχαιρετούν το καλοκαίρι ανανεώνοντας
τη συνάντησή τους για την ΚΕ2025. | 11:00 | 12:30 | Αρχοντούλα Χουδαλάκη, βιβλιοθηκονόμος | Περισσότερα |