Καλοκαιρινή Εκστρατεία 2024: “Από τη Γη ως τον ουρανό: μαθαίνω, σκέφτομαι, ζω…” | 02/08/2024 | Όσα φέρνει ο άνεμος (Ηλικίες: 7+)
Μπορείς να δεις τον άνεμο; Μπορείς να τον νιώσεις; Πόσα μπορεί, αλήθεια, να φέρει ο άνεμος; Φέτος στην Καλοκαιρινή Εκστρατεία θα δούμε τα αόρατα, θα νιώσουμε όσα δεν βλέπουμε και θα χρησιμοποιήσουμε τον άνεμο για δημιουργήσουμε κίνηση και μουσική, σε ένα εργαστήρι που...φυσάει! | 10:00 | 12:00 | Εύα Μπαγκατζούνη, Χρύσα Γκριτζέλη, Αντιγόνη Ίτσκου, Αικατερίνη Παπανίκου, Κωνσταντίνα Μακρή | Περισσότερα | Καλοκαιρινή Εκστρατεία 2024: “Από τη Γη ως τον ουρανό: μαθαίνω, σκέφτομαι, ζω…” | 07/08/2024 | Συννεφο-ιστορίες (Ηλικίες: 8+)
Πότε ήταν η τελευταία φορά που κοίταξες ψηλά στον ουρανό; Μήπως έτυχε να δεις κάποιο ψάρι να κολυμπάει ή έναν κροκόδειλο να κάνει ηλιοθεραπεια; Φέτος το καλοκαίρι, εξερευνούμε τον κόσμο των σύννεφων, δημιουργούμε τους δικούς μας συννεφο-ήρωες και φτιάχνουμε συννεφένιες ιστορίες που απλώνονται σαν λευκό πέπλο πάνω από τον ουρανό της βιβλιοθήκης. | 10:00 | 12:00 | Εύα Μπαγκατζούνη, Χρύσα Γκριτζέλη, Αντιγόνη Ίτσκου, Αικατερίνη Παπανίκου, Κωνσταντίνα Μακρή | Περισσότερα | Καλοκαιρινή Εκστρατεία 2024: “Από τη Γη ως τον ουρανό: μαθαίνω, σκέφτομαι, ζω…” | 12/08/2024 | Το ταξίδι είναι που μετράει! (Ηλικίες: 10+)
Έχουμε τον χάρτη, έχουμε την παρέα, πάμε να οργανώσουμε ένα ταξίδι; Σε αυτό το εργαστήριο θα σχεδιάσουμε ένα ταξίδι όσο μακρινό θέλουμε, με όσους σταθμούς επιθυμούμε και θα μάθουμε τα πάντα για τη διαδρομή. Εξάλλου, το ταξίδι είναι που μετράει! | 10:00 | 12:00 | Εύα Μπαγκατζούνη, Χρύσα Γκριτζέλη, Αντιγόνη Ίτσκου, Αικατερίνη Παπανίκου,Κωνσταντίνα Μακρή | Περισσότερα | Καλοκαιρινή Εκστρατεία 2024: “Από τη Γη ως τον ουρανό: μαθαίνω, σκέφτομαι, ζω…” | 21/08/2024 | Το ταξίδι της επιβίωσης (Ηλικίες: 9+)
Σε αυτό το εργαστήριο θα ακολουθήσουμε τον άνθρωπο στο ταξίδι της επιβίωσης και στην προσπάθειά του να δαμάσει τα στοιχεία της φύσης ώστε να κρατηθεί ζωντανός, επιστρατεύοντας το μυαλό του. Στη συνέχεια θα φτιάξουμε το βιβλίο με το ταξίδι της δικής μας επιβίωσης, σε έναν κόσμο που αλλάζει διαρκώς. | 10:00 | 12:00 | Εύα Μπαγκατζούνη, Χρύσα Γκριτζέλη, Αντιγόνη Ίτσκου, Αικατερίνη Παπανίκου,Κωνσταντίνα Μακρή | Περισσότερα | Καλοκαιρινή Εκστρατεία 2024: “Από τη Γη ως τον ουρανό: μαθαίνω, σκέφτομαι, ζω…” | 23/08/2024 | Ζουζούνια παντού! (Ηλικίες: 4+ (συνοδεία οικογένειας))
Καλοκαίρι χωρίς ζουζούνια γίνεται; Σε αυτό το εργαστήρι, μικροί και μεγάλοι εξερευνούμε τον απίστευτο κόσμο των εντόμων, ανακαλύπτουμε την ομορφιά του και δημιουργούμε αξέχαστες εμπειρίες, σε μια γιορτή για τη φύση. | 11:00 | 12:00 | Εύα Μπαγκατζούνη, Χρύσα Γκριτζέλη, Αντιγόνη Ίτσκου, Αικατερίνη Παπανίκου,Κωνσταντίνα Μακρή | Περισσότερα | Καλοκαιρινή Εκστρατεία 2024: “Από τη Γη ως τον ουρανό: μαθαίνω, σκέφτομαι, ζω…” | 28/08/2024 | Ένας κόσμος στα πόδια μου (Ηλικίες: 7+)
Έχεις ποτέ αναρωτηθεί για το πλήθος των ζωντανών οργανισμών που υπάρχουν κάτω από τα πόδια μας; Ποια πλασματάκια μπορεί να ζουν και να αναπτύσσονται μέσα στο μαλακό χώμα; Πάμε να τα παρατηρήσουμε, να θαυμάσουμε τον μικρό τους κόσμο και να ανακαλύψουμε την αξία της ζωής, όσο μικρή και αν μας φαίνεται. | 10:00 | 12:00 | Εύα Μπαγκατζούνη, Χρύσα Γκριτζέλη, Αντιγόνη Ίτσκου, Αικατερίνη Παπανίκου, Κωνσταντίνα Μακρή, Κωνσταντίνα Μακρή | Περισσότερα | Καλοκαιρινή Εκστρατεία 2024: “Από τη Γη ως τον ουρανό: μαθαίνω, σκέφτομαι, ζω…” | 30/08/2024 | Γιορτή Λήξης (Ηλικίες: 5+)
Όλοι οι φίλοι της βιβλιοθήκης, μικροί και μεγάλοι, γιορτάζουν το τέλος της Καλοκαιρινής Εκστρατείας μέσα από τις δηµιουργίες των παιδιών και αποχαιρετούν το καλοκαίρι ανανεώνοντας
τη συνάντησή τους για την ΚΕ2025. | 10:00 | 12:00 | Εύα Μπαγκατζούνη, Χρύσα Γκριτζέλη, Αντιγόνη Ίτσκου, Αικατερίνη Παπανίκου, Κωνσταντίνα Μακρή | Περισσότερα |