Καλοκαιρινή Εκστρατεία 2024: “Από τη Γη ως τον ουρανό: μαθαίνω, σκέφτομαι, ζω…” | 26/08/2024 | Η καλοσύνη των ανθρώπων (Ηλικίες: 9+)
Κάθε εποχή έχει ανθρώπους που εμπνέουν με τις πράξεις τους. Μερικοί αφήνουν το σημάδι τους ανεξίτηλο στο πέρασμα του χρόνου. Ελάτε να τους γνωρίσουμε καλύτερα και να εμπνευστούμε από τη δράση τους απλώνοντας την προσφορά και την καλοσύνη παντού. | 11:00 | 13:00 | Αγγελική Γκίκα, Μαίρη Παπαδημητρίου, Ιωάννα Πρίφτη | - | Καλοκαιρινή Εκστρατεία 2024: “Από τη Γη ως τον ουρανό: μαθαίνω, σκέφτομαι, ζω…” | 29/08/2024 | Το ταξίδι της επιβίωσης (Ηλικίες: 9+)
Σε αυτό το εργαστήριο θα ακολουθήσουμε τον άνθρωπο στο ταξίδι της επιβίωσης και στην προσπάθειά του να δαμάσει τα στοιχεία της φύσης ώστε να κρατηθεί ζωντανός, επιστρατεύοντας το μυαλό του. Στη συνέχεια θα φτιάξουμε το βιβλίο με το ταξίδι της δικής μας επιβίωσης, σε έναν κόσμο που αλλάζει διαρκώς. | 18:00 | 20:00 | 2ο Σύστημα Προσκόπων Κορωπίου | - | Καλοκαιρινή Εκστρατεία 2024: “Από τη Γη ως τον ουρανό: μαθαίνω, σκέφτομαι, ζω…” | 02/09/2024 | Ένας κόσμος στα πόδια μου (Ηλικίες: 7+)
Έχεις ποτέ αναρωτηθεί για το πλήθος των ζωντανών οργανισμών που υπάρχουν κάτω από τα πόδια μας; Ποια πλασματάκια μπορεί να ζουν και να αναπτύσσονται μέσα στο μαλακό χώμα; Πάμε να τα παρατηρήσουμε, να θαυμάσουμε τον μικρό τους κόσμο και να ανακαλύψουμε την αξία της ζωής, όσο μικρή και αν μας φαίνεται. | 11:00 | 13:00 | Αλεξάνδρα Ζαμπετάκη-Λέκκα, Ομότιμος καθηγήτρια Παλαιοντολογίας ΕΚΠΑ | - | Καλοκαιρινή Εκστρατεία 2024: “Από τη Γη ως τον ουρανό: μαθαίνω, σκέφτομαι, ζω…” | 04/09/2024 | Γιορτή Λήξης (Ηλικίες: 5+)
Όλοι οι φίλοι της βιβλιοθήκης, μικροί και μεγάλοι, γιορτάζουν το τέλος της Καλοκαιρινής Εκστρατείας μέσα από τις δηµιουργίες των παιδιών και αποχαιρετούν το καλοκαίρι ανανεώνοντας
τη συνάντησή τους για την ΚΕ2025. | 18:00 | 20:00 | 'Ολοι οι εμψυχωτές-εθελοντές | - |