Καλοκαιρινή Εκστρατεία 2024: “Από τη Γη ως τον ουρανό: μαθαίνω, σκέφτομαι, ζω…” | 30/07/2024 | Αν ήμουν δέντρο... (Ηλικίες: 8+)
Μπορείς να φανταστείς πόσο μοιάζει ένα παιδί με ένα δέντρο; Στη φετινή Καλοκαιρινή Εκστρατεία εμπνεόμαστε από τον μαγικό κόσμο των δέντρων, εξερευνούμε τη γνώση που κρύβεται στις ρίζες τους και ανακαλύπτουμε τη σύνδεσή τους με τον άνθρωπο. Τελικά, μήπως είσαι δέντρο και δεν το ξέρεις; | 10:00 | 12:00 | Ζωή Θεοδοσάκη | - | Καλοκαιρινή Εκστρατεία 2024: “Από τη Γη ως τον ουρανό: μαθαίνω, σκέφτομαι, ζω…” | 31/07/2024 | Όσα φέρνει ο άνεμος (Ηλικίες: 7+)
Μπορείς να δεις τον άνεμο; Μπορείς να τον νιώσεις; Πόσα μπορεί, αλήθεια, να φέρει ο άνεμος; Φέτος στην Καλοκαιρινή Εκστρατεία θα δούμε τα αόρατα, θα νιώσουμε όσα δεν βλέπουμε και θα χρησιμοποιήσουμε τον άνεμο για δημιουργήσουμε κίνηση και μουσική, σε ένα εργαστήρι που...φυσάει! | 11:00 | 12:30 | Στεφανία Ματζάρη | - | Καλοκαιρινή Εκστρατεία 2024: “Από τη Γη ως τον ουρανό: μαθαίνω, σκέφτομαι, ζω…” | 20/08/2024 | Συννεφο-ιστορίες (Ηλικίες: 8+)
Πότε ήταν η τελευταία φορά που κοίταξες ψηλά στον ουρανό; Μήπως έτυχε να δεις κάποιο ψάρι να κολυμπάει ή έναν κροκόδειλο να κάνει ηλιοθεραπεια; Φέτος το καλοκαίρι, εξερευνούμε τον κόσμο των σύννεφων, δημιουργούμε τους δικούς μας συννεφο-ήρωες και φτιάχνουμε συννεφένιες ιστορίες που απλώνονται σαν λευκό πέπλο πάνω από τον ουρανό της βιβλιοθήκης. | 11:00 | 12:30 | Ιορδάνης Καλαϊτζίδης | - | Καλοκαιρινή Εκστρατεία 2024: “Από τη Γη ως τον ουρανό: μαθαίνω, σκέφτομαι, ζω…” | 22/08/2024 | Το ταξίδι είναι που μετράει! (Ηλικίες: 10+)
Έχουμε τον χάρτη, έχουμε την παρέα, πάμε να οργανώσουμε ένα ταξίδι; Σε αυτό το εργαστήριο θα σχεδιάσουμε ένα ταξίδι όσο μακρινό θέλουμε, με όσους σταθμούς επιθυμούμε και θα μάθουμε τα πάντα για τη διαδρομή. Εξάλλου, το ταξίδι είναι που μετράει! | 11:00 | 12:30 | Κατερίνα Μανούση | - | Καλοκαιρινή Εκστρατεία 2024: “Από τη Γη ως τον ουρανό: μαθαίνω, σκέφτομαι, ζω…” | 26/08/2024 | Το ταξίδι της επιβίωσης (Ηλικίες: 9+)
Σε αυτό το εργαστήριο θα ακολουθήσουμε τον άνθρωπο στο ταξίδι της επιβίωσης και στην προσπάθειά του να δαμάσει τα στοιχεία της φύσης ώστε να κρατηθεί ζωντανός, επιστρατεύοντας το μυαλό του. Στη συνέχεια θα φτιάξουμε το βιβλίο με το ταξίδι της δικής μας επιβίωσης, σε έναν κόσμο που αλλάζει διαρκώς. | 11:00 | 13:00 | Δέσποινα Καλτσίδου | - | Καλοκαιρινή Εκστρατεία 2024: “Από τη Γη ως τον ουρανό: μαθαίνω, σκέφτομαι, ζω…” | 27/08/2024 | Η αρμονία των πλανητών (Ηλικίες: 9+)
Τι βλέπεις όταν κοιτάς τον ουρανό; Πλανήτες, Φεγγάρια, Αστέρια!! 4,3,2,1, Πυρ!!! Εμπρός εξερευνητές των πλανητών! Το ταξίδι στο ηλιακό μας σύστημα ξεκινά! | 11:00 | 12:30 | Παρθένα Ιωαννίδου, Κατερίνα Ιωαννίδου | - | Καλοκαιρινή Εκστρατεία 2024: “Από τη Γη ως τον ουρανό: μαθαίνω, σκέφτομαι, ζω…” | 29/08/2024 | Ένας κόσμος στα πόδια μου (Ηλικίες: 7+)
Έχεις ποτέ αναρωτηθεί για το πλήθος των ζωντανών οργανισμών που υπάρχουν κάτω από τα πόδια μας; Ποια πλασματάκια μπορεί να ζουν και να αναπτύσσονται μέσα στο μαλακό χώμα; Πάμε να τα παρατηρήσουμε, να θαυμάσουμε τον μικρό τους κόσμο και να ανακαλύψουμε την αξία της ζωής, όσο μικρή και αν μας φαίνεται. | 11:00 | 12:30 | Ελένη Μπάτζιου | - | Καλοκαιρινή Εκστρατεία 2024: “Από τη Γη ως τον ουρανό: μαθαίνω, σκέφτομαι, ζω…” | 03/09/2024 | Δράση τώρα! (Ηλικίες: 10+)
Σίγουρα θα έχεις ακούσει για την κλιματική αλλαγή ή για τον καιρό που τρελάθηκε και δεν ξέρει τι κάνει. Και σίγουρα θα έχεις ακούσει κάποιους να λένε “Αφού δεν το κάνουν οι άλλοι γιατί να το κάνω εγώ;". Όμως δεν έχουμε χρόνο και ο πλανήτης μας χρειάζεται. Σε αυτό το εργαστήριο θα μάθουμε να διατυπώνουμε επιχειρήματα ώστε να πείσουμε και τους πιο δύσκολους ότι ένα μικρό βήμα τώρα μπορεί να εμποδίσει τον πλανήτη μας από την καταστροφή! | 11:00 | 13:00 | Φυσιολατρικός Σύλλογος Δήμου Παγγαίου | - | Καλοκαιρινή Εκστρατεία 2024: “Από τη Γη ως τον ουρανό: μαθαίνω, σκέφτομαι, ζω…” | 06/09/2024 | Γιορτή Λήξης (Ηλικίες: 5+)
Όλοι οι φίλοι της βιβλιοθήκης, μικροί και μεγάλοι, γιορτάζουν το τέλος της Καλοκαιρινής Εκστρατείας μέσα από τις δηµιουργίες των παιδιών και αποχαιρετούν το καλοκαίρι ανανεώνοντας
τη συνάντησή τους για την ΚΕ2025. | 18:00 | 20:00 | Προσωπικό της βιβλιοθήκης | - |